poniedziałek, 3 grudnia 2012

{ TUTORIAL / DIY } - Wisiorki i kolczyki z kaboszonami PART 2 - ŁAŃCUSZEK ORAZ OZDOBY


Pora na zakończenie "tryptyku" tutorialowego. Materiały kupione, wisiorek gotowy, potrzebujemy jeszcze łańcuszka :)


____________________________________________________

ŁAŃCUSZEK

KROK 1

Spora część baz do wisiorków nie posiada zamontowanych krawatek. Kupioną oddzielnie krawatkę wystarczy lekko rozchylić, założyć wisiorek oraz docisnąć z powrotem.


KROK 2

Łańcuszki sprzedawane są w metrach (lub ich wielokrotności). Dlatego musimy sobie odmierzyć długość jaka jest nam potrzebna. Najłatwiej jest to zrobić przykładając łańcuszek sobie do szyi i sprawdzając w lustrze. Należy pamiętać, że końcowy produkt będzie dłuższy o karabińczyk oraz o ewentualną regulację. Te, które ja robiłam, miały wisieć na piersi - ich długość wynosiła ok. 46 cm.


Kiedy długość zostanie określona, musimy wyłapać sobie pojedyncze kółeczko łańcuszka w wymierzonym miejscu i wyciąć/rozciąć je obcinaczkami. W to samo robimy z łańcuszkiem regulacyjnym (moje mają zwykle ok. 5 cm).KROK 3


Bierzemy pojedyncze ogniwko. Musimy się rozszerzyć - lepsze są ogniwka twarde, ale do nich najlepiej używać jednocześnie 2 narzędzi do przytrzymywania. Nie raz zepsułam sobie tym paznokcie, więc trzeba uważać ;) Na rozsuniętym ogniwku zaczepiamy jeden koniec przyciętego łańcuszka oraz karabińczyk. Potem oczywiście dociskamy. Należy zrobić to szczelnie, aby uniknąć odpadania poszczególnych części.


W ten sam sposób montujemy z drugiej strony łańcuszek regulacyjny. Ja do swojego lubię w celu ozdobnym dodać jakąś małą zawieszkę - w tym wypadku listek :)

I TYLE!

Tak można zrobić zwykły łańcuszek, bez ozdób. Mając taki neutralny łańcuszek możemy stworzyć kilka wisiorków i zmieniać w razie humoru.

Jeszcze niewyschnięty klej ;)

____________________________________________________

Można jednak zrobić coś bardziej fancy. Osobiście uwielbiam, gdy na łańcuszku wiszą jakieś dodatki, a koloru dodają koraliki. Rzeczy, którymi możemy przyozdobić jest sporo: zawieszki, kokardki ze wstążek, wymienione już koraliki... Jeśli nie macie pomysłów wystarczy przejść się do pierwszego lepszego sklepu z biżuterią typu "I am", "Six" czy "Diva". Tam da się wyłapać mnóstwo fajnych koncepcji :3 Tutaj pokażę jak ja ozdobiłam łańcuszek do wisiorka w stylu steampunk.


KROK 4


Rozkładamy zapięty wisiorek na stole i patrzymy gdzie plus-minus chcemy umieścić nasze koraliki. Jeśli nie chcemy wydłużać łańcuszka odcinamy odpowiedni jego kawałek.


KROK 5

Nasze koraliki zakładamy w pożądanej kolejności na druciku zakończonym oczkiem. Wyginamy drucik z drugiej strony o 90 stopni i zaokrąglonymi bocianami robimy niezamknięte oczko. Niestety nie jestem w stanie pokazać Wam jak dokładnie wygląda ten proces... Na Youtubie znaleźć można mnóstwo filmików na temat robienia biżuterii i tam znajdziecie różne techniki wykonywania oczka.


KROK 6

Nie domknięte oczko zawieszamy na końcu jednej część uciętego łańcuszka, dociskamy je w celu zamknięcia. Rozginamy lekko oczko z drugiej strony naszego drucika i ponownie zawieszamy oraz zaciskamy.


KROK 7

Możemy oczywiście przywiesić też zawieszki, aby coś nam się wdzięcznie "dyndało" ;) Bierzemy rozchylone ogniwko, przekładamy przez oczko łańcuszka, zaczepiamy zawieszki i zaciskamy kółeczko.  Warto jest kombinować z miejscem przyczepienia elementów wiszących, aby "zwis" prezentował się jak najlepiej :P


W ten sposób dochodzimy do OSTATECZNEGO KOŃCA naszej pracy - tak wyglądają 3 wisiorki, które przygotowałam.Mam cichą nadzieję, że chociaż kilku osobom ten tutorial się przydał, rozwiał jakieś wątpliwości. Jeśli macie pytania nie bójcie się zadawać ich w komentarzach - chętnie odpowiem :) 

Trzymajcie się i twórzcie! Bo nic nie daje większej satysfakcji niż wykonanie czegoś samodzielnie! :3


WSTĘP - MATERIAŁY

PART 1 - WISIOREK I KOLCZYKI Z KABOSZONAMI

3 komentarze:

  1. a z skąd brać te obrazki?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Te obrazki należy pobrać z internetu, a następnie zmniejszyć je w jakimś programie graficznym tak aby pasowały do kaboszonu.

      Usuń